Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Biznesowa współpraca pomiędzy dwoma regionami

29-09-2016

Ilustracja do tekstu

Forum Współpracy Biznesowej obwodu kaliningradzkiego i województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się 5 października 2016 roku w Olsztynie. W wydarzeniu wezmą udział wysokiej rangi przedstawiciele administracji rządu obwodu kaliningradzkiego, przedsiębiorcy, a także instytucje...

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Leśny konkurs dla uczniów i przedszkolaków

29-09-2016

Fragment plakatu promującego konkurs

Nadleśnictwo Olsztynek i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zapraszają dzieci do udziału w konkursie plastyczno-ekologicznym „Las wokół nas”. Konkurs adresowany jest do przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym (4-10 lat).

Więcej

Społeczeństwo

Naukowcy przybliżą swoją działalność

29-09-2016

UWM w Olsztynie

Doskonałą do tego okazją będzie Europejska Noc Naukowców, która odbędzie się 30 września 2016 roku w Olsztynie. Tego dnia mieszkańcy Warmii i Mazur będą mogli zapoznać się osiągnięciami regionalnej nauki...

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Nie tylko kowboje staną na starcie biegu w Mrągowie

29-09-2016

Miasteczko Westernowe Mrongoville

Co robi kowboj, który zsiadł z konia? Oczywiście biegnie. Każdy, kto chciałby się zmierzyć z trasą najeżoną wyzwaniami rodem z Dzikiego Zachodu, powinien stawić się w sobotę (1 października) w Mrągowie...

Więcej

Kultura

Muzyczna podróż podczas „Odlotowych Koncertów”

29-09-2016

Fragment plakatu zapowiadającego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska wraz z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury zaprasza na inaugurację nowego cyklu koncertów. Pierwsza muzyczna podróż w piątek (29 września), a kolejna dzień później.

Więcej

Edukacja i Sport

Sobota z Narodowym Dniem Sportu

29-09-2016

Ilustracja do tekstu

Ideą akcji, która odbędzie się 1 października 2016 roku w całej Polsce, jest umożliwienie wszystkim chętnym dostępu do nieodpłatnych, specjalnie przygotowanych treningów w wielu dyscyplinach sportowych.  Projekt skierowany jest zarówno do...

Więcej

Fot. organizatorzyUroczystości poświęcone pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II odbędą się 5 października na lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem. Początek o godz. 12.

 

Spotkanie jest inspirowane wydarzeniami z 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim (Klasztornym) do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”.  

 

Uroczysty apel odbędzie się w obecności pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań. O godzinie 12.30 wszyscy zebrani przeniosą się do hangaru lotniczego, by wysłuchać okolicznościowego wystąpienia wybitnego profesora Jana Żaryna. Finałem uroczystości będzie  Liturgia Słowa Bożego oraz wystawa zdjęć poświęconej wybitnym Polakom, Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II. Nie zabraknie również koncertu orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej (godz. 13.20). Organizatorem uroczystości jest Aeroklub Krainy Jezior.

 

W piątek (4 października) zaplanowano także uroczystości w Stoczku Klasztornym – Sanktuarium Matki Pokoju. O godz. 17 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem księdza infułata Adolfa Setlaka w intencji o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.