Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

O samorządzie polskim i nordyckim

06-10-2015

O samorządzie polskim i nordyckim

„Polska – państwa nordyckie. Samorządowy wymiar współpracy międzynarodowej” to tytuł IV Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów. Spotkanie odbędzie się w dniach 17-18 listopada w Kielcach.

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Podsumowanie siedmiu lat z PROW

07-10-2015

Podsumowanie siedmiu lat z PROW

Konferencja „Przemiany na obszarach wiejskich Warmii, Mazur i Powiśla na przełomie siedmioletniego okresu programowania PROW 2007 - 2013”, podsumowująca Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 odbędzie się 12 października...

Więcej

Społeczeństwo

Kolej we współczesnym pejzażu Warmii i Mazur

07-10-2015

Kolej we współczesnym pejzażu Warmii i Mazur

To już ostatnie dni na zgłoszenia prac do konkursu na najlepsze regionalne zdjęcie związane z koleją. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z okazji 70-rocznicy przyjazdu polskich kolejarzy do Olsztyna i 170-lecia kolei w...

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Rozmowy o ofercie turystycznej Warmii i Mazur

07-10-2015

Rozmowy o ofercie turystycznej Warmii i Mazur

Konferencja „Kształtowanie oferty turystycznej regionu Warmii i Mazur” odbędzie się 8 października 2015 roku w Olsztynie.  Celem konferencji jest pokazanie województwa jako regionu o dużym potencjalne turystycznym. Aby realizacja tego celu...

Więcej

Kultura

Rusza WAMA Film Festival

07-10-2015

Rusza WAMA Film Festival

Gwiazdy polskiego i światowego kina, przedstawiciele międzynarodowych instytucji oraz mistrzowie warsztatu filmowego zawitali do stolicy województwa. W Olsztynie rozpoczyna się święto kina – druga edycja WAMA Film Festival.

Więcej

Edukacja i Sport

Na początek derbowy pojedynek

07-10-2015

Na początek derbowy pojedynek

Dwie drużyny z województwa warmińsko-mazurskiego wystartują w trzecioligowych rozgrywkach koszykówki mężczyzn. W najbliższy weekend odbędzie derbowy mecz pomiędzy Elblągiem a Olsztynem. Beniaminek tegorocznych rozgrywek jest UKS Trójeczka Olsztyn. Jeszcze kilka lat...

Więcej

Fot. organizatorzyUroczystości poświęcone pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II odbędą się 5 października na lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem. Początek o godz. 12.

 

Spotkanie jest inspirowane wydarzeniami z 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim (Klasztornym) do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”.  

 

Uroczysty apel odbędzie się w obecności pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań. O godzinie 12.30 wszyscy zebrani przeniosą się do hangaru lotniczego, by wysłuchać okolicznościowego wystąpienia wybitnego profesora Jana Żaryna. Finałem uroczystości będzie  Liturgia Słowa Bożego oraz wystawa zdjęć poświęconej wybitnym Polakom, Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II. Nie zabraknie również koncertu orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej (godz. 13.20). Organizatorem uroczystości jest Aeroklub Krainy Jezior.

 

W piątek (4 października) zaplanowano także uroczystości w Stoczku Klasztornym – Sanktuarium Matki Pokoju. O godz. 17 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem księdza infułata Adolfa Setlaka w intencji o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.