czarnobiay A A A
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Strona główna arrow Turystyka arrow Jeziora Gminy Wydminy

Jeziora Gminy Wydminy PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
24.11.2008.

Gmina Wydminy położona jest na uboczu Szlaku Wielkich Jezior, jednak nie brakuje tu wielu malowniczo położonych, czystych jezior. Dla tych, którzy szukają wytchnienia, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą jest to idealne miejsce na wypoczynek, gdyż na naszych jeziorach obowiązuje strefa ciszy.
Dwa największe jeziora położone na terenie gminy Wydminy to Jezioro Wydmińskie
i Jezioro Gawlik

Jezioro Wydmińskie o typie sandaczowym ma powierzchnię 393,15 ha, długość 7,25 km, szerokość 0,75 km, średnią głębokość 2,98 m. Jego brzegi są bardzo urozmaicone licznymi zatokami i półwyspami wrzynającymi się głęboko w jezioro. Krajobraz wzbogaca 8 malow-niczych wysp, największa z nich wzniesiona na kilkanaście metrów ponad lustro wody znajduje się w południowo-wschodniej części jeziora. Na niej umiejscowiony jest ośrodek wczasowo-kolonijny, baza harcerska Hufca ZHP Giżycko, przystań wodna z wypożyczalnią kajaków, łódek i rowerów wodnych oraz pola namiotowe. Wyspa porośnięta jest na znacznej przestrzeni lasem. Na południowo-wschodnim brzegu jeziora znajduje się miejscowość Wydminy.

 

Jezioro Wydmińskie

Jezioro Gawlik o typie sandaczowym ma powierzchnię 416,23 ha, długość 2,8 km, średnią szerokość 1,5 km, średnią głębokość 6m. Jezioro ma kształt owalny, brzegi są mało urozmaicone, w części północnej jeziora znajduje się jeden większy półwysep. Powierzchnię jeziora urozmaica 10 wysepek. Brzegi są na przemian płaskie i pagórkowate, częściowo zadrzewione. Bardzo dobry dostęp z brzegów do jeziora pozwala na korzystanie z kąpieli wodnych oraz ze sprzętu pływającego.

Jezioro Gawlik

Białe Jezioro (41,55 ha) na zachód od wsi Biała Giżycka,

Białe Jezioro

Prawie w każdej miejscowości gminy Wydminy znajduje się jezioro, lub w ich niedalekiej odległości. Dużo uroku mają zwłaszcza jeziora położone w lasach, jak Jezioro Białe (20,00 ha) i Czarne Jezioro (9,49 ha) . Jeziora położone są na północny zachód od miejscowości Gawliki Małe. Mają one bardzo urozmaicone brzegi, porośnięte lasem. Są to miejsca wspaniałego odpoczynku zwłaszcza po grzybobraniu. Można się tu napawać ciszą i spokojem i podziwiać piękno przyrody.

Jezioro Białe

Jezioro Czarne

Z pozostałych jezior waarto wymienić:

Jezioro Łękuk (96,64 ha) na północny zachód od wsi Orłowo,

Okrągłe Jezioro (ok. 25,00 ha) przy wsi Okrągłe,

Pamer (72,26 ha) między wsiami Pamry a Rostki,

Pamerek (19,50 ha) na północ od wsi Talki,

Sowa (16,12 ha) na wschód od jeziora Gawlik.

Powtarzające się nazwy nie są błędem i odnoszą się do innych zbiorników.

Jezioro Pamerek

Zmieniony 15.09.2010.
 
« poprzedni artykuł